MÓWik – program do komunikacji alternatywnej

Producent: Dico S. C.
MÓWik to program przeznaczony do komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla osób mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy. Działa w oparciu o system Android, przeznaczony jest na tablety i smartfony. Korzysta z natywnej syntezy mowy zawierającej 6 głosów, w tym głos dziecięcy.
1395 PLN

Opis

MÓWik to program przeznaczony do komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla osób mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy. Działa w oparciu o system Android, przeznaczony jest na tablety i smartfony. Korzysta z natywnej syntezy mowy zawierającej 6 głosów, w tym głos dziecięcy.

Program jest dedykowany osobom w różnym wieku, z następującymi dysfunkcjami: z afazją, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, z zespołem Downa, z mózgowym porażeniem dziecięcym, niepełnosprawnością ruchową, w tym przypadku dotyczy to osób, które nie mogą wskazywać symboli palcem, z dyzartrią i podobnymi jej dysfunkcjami, które skutkują m.in. tym, że osoby nimi dotknięte nie mogą się porozumiewać mową w sposób zrozumiały dla innych.

MÓWik oferuje wykonywanie i wstawianie zdjęć, własnych grafik i obrazów z internetu, daje możliwość dostosowywania interfejsu do różnych rodzajów niepełnosprawności, do wieku i do płci, poprzez zmianę liczby i wielkości symboli na tablicy, zmianę odstępów pomiędzy symbolami, wybór dostosowanych do indywidualnych potrzeb kolorów tła, zmianę tempa wymowy i wielu innych ustawień.

Program umożliwia użytkownikom tworzenie z gotowego zestawu symboli całych zdań i wypowiedzi, które następnie są odczytywane przez syntezę mowy. Zestaw symboli (ponad 14 tysięcy) jest dostosowany do języka polskiego i do naszego kręgu kulturowego. Jest systematycznie rozbudowywany, a dodatkowe symbole można pobierać bezpłatnie. Użytkownicy korzystający z liter mogą pisać za pomocą klawiatury ekranowej i odczytywać zapisane treści przy użyciu syntezatora mowy. 

Program zawiera układ tablic dynamicznych umożliwiających tworzenie gramatycznie poprawnych wypowiedzi w języku polskim. Tablice startowe w nim zawarte mogą być dowolnie rozwijane, w zależności od potrzeb użytkownika.

Istnieje możliwość tworzenia na jednym urządzeniu indywidualnych profili dla różnych użytkowników, np. do testowania na potrzeby szkoły lub poradni.

Licencja programu jest dożywotnia, dwustanowiskowa. Ze względu na specyfikę systemu Android producent oprogramowania nie gwarantuje bezbłędnego działania aplikacji na każdym tablecie. Nie zaleca się tabletów niskokosztowych. Możliwy jest zakup zestawu z tabletem. Prosimy o kontakt, dobierzemy odpowiednie rozwiązanie.

Po zakupie klient otrzymuje klucz do licencji na karcie, a program pobiera się ze strony producenta.

MÓWik jest wyrobem medycznym spełniającym wymagania europejskiej Dyrektywy dla wyrobów medycznych (rozporządzenie UE 2017/745).

Zalety

  • Komunikacja alternatywna i wspomagająca dla osób mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy,
  • przeznaczenie dla osób z afazją, autyzmem, z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, z mózgowym porażeniem dziecięcym, z niepełnosprawnością ruchową, z dyzartrią i podobnymi jej dysfunkcjami,
  • natywna synteza mowy zawierająca 6 głosów, w tym głos dziecięcy,
  • układ tablic dynamicznych umożliwiających tworzenie gramatycznie poprawnych wypowiedzi w języku polskim,
  • możliwość dostosowania interfejsu do różnych rodzajów niepełnosprawności, do wieku i do płci,
  • zestaw symboli dostosowany do języka polskiego i do naszego kręgu kulturowego,
  • możliwość wykonywania i wstawiania zdjęć, własnych grafik i obrazów z internetu,
  • możliwość tworzenia na jednym urządzeniu indywidualnych profili dla różnych użytkowników,
  • dożywotnia, dwustanowiskowa licencja.

Wymagania systemowe

  • Urządzenie z systemem operacyjnym Android 9.0 lub nowszym,
  • wyświetlacz minimum 6 cali,
  • procesor minimum 2.0 GHz Octa Core,
  • pamięć RAM minimum 4 GB,
  • pamięć wewnętrzna minimum 64 GB,
  • dostęp do internetu.

Do pobrania

  • MÓWik – podręcznik użytkownika.